October 31, 2009

Glitter Graphics

Halloween Glitters

October 21, 2009

Publix Take - 10/19/09

I was without Internet for the past couple of days so this is a bit late. However, it's still in time for you to make it to your local Publix and take advantage of the deals I found.

I spent $84.00 at Publix Monday night.

I walked out of the store with $284.00 worth of groceries. I even managed to impress myself with this trip.

1) The Bird's Eye vegetables were on sale for 50% off, making them $0.90 each for some and $1.20 for others. I had several coupons that were for $0.50 off on one package of Bird's Eye veggies. That coupon doubles to save me $1.00 on those veggies. (Imagine that...hmm... stuff the buggy as full as I can for as many coupons as I have.)

I got 5 of the veggies that were $1.20 and about 30 of the others. THEY WERE ALL FREE!!! In addition to the veggies being free, I had extra money added to my total to help me save even more on other items.

2) I got my 2 FREE first aid kits by using the Save $3.00 off any 2 Johnson first aid products. The kits are only $1.47 each, so buying 2 of them is FREE!

3) I bought two boxes of Froot Loops and two boxes of Apple Jacks for $1.00 for each box. The cereal was on sale for $1.99. There was a coupon dispenser on the shelf to save $1.00 on each box. WOW!

4) Campbell's Healthy Request soups were on sale with a B1G1 Deal. With my coupons, the soup was about $0.20 per can. (I don't have my receipt in front of me, so I can't tell you the exact amount right off the top of my head.)

5) I got 5 packs of Yakisaba pasta (like Ramen Noodles) for FREE! The pasta costs $0.79 a pack. I had a coupon to save $0.50. The coupon doubles to save $1.00. --- FREE!

6) Ooh... The Maybeline Mascara was on sale for 40% off. I had a coupon to save $1.00 plus the store coupon to save $2.00 off any Maybeline Mascara. I got a new tube of mascara for $0.20.

7) I also purchased 4 eye shadows and 1 eyeliner. Those were FREE! I had a coupon to save $1.00 off any eyeshadow plus the store coupon for $2.00 off any Maybeline product. The eye shadows were $2.99 and the eyeliner was $2.49. With my coupons, it was all FREE!

8) I got two boxes of Children's Tylenol Chewables for $0.55 each. I had a coupon for $3.00 off when you buy 2 Children's Tylenol products. Plus there was a store coupon to save $2.00 off any one Children's Tylenol product. Using 2 of the store coupons plus 1 of the manufacturer's coupons saved me $7.00. The Tylenol was $4.09 per box. I was very pleased, because Tylenol is something we use a lot of around here.

At the end of the trip, I saved $199.00 and filled my freezer with free veggies. I even bought the Velveeta Mac & Cheese without a coupon and splurged on a pack of Reese's Klondike bars for my husband. I made MOM OF THE YEAR with the mac & cheese and WIFE OF THE YEAR with the ice cream and the super savings.

October 14, 2009

Date Night With Daddy - 2009

Time is ticking away.

The counter has begun.

The contest will begin shortly.

Do you want to win free stuff?

Are you ready?

Well, well, well - do I have the spot for you.

Visit The Art and Science of Parenting on Friday evening. I will be posting details regarding my next give away contest right here.

**If you want to be a sponsor, just send me an email at or leave me a comment below.**

October 11, 2009

Coupon Day

Today is newspaper / coupon day. I bought my five papers and searched through them to pull out all the coupon insert. This week, the Parade magazine has a coupon in it for Uncle Ben's Rice.

I never got around to going shopping last week. I also never finished clipping all my coupons from last week. I have a whole stack of coupons that need to be cut and organized. I'm also sorting out sets of coupons to mail out to my coupon customers. I generally try to do these tasks together because it makes life a whole lot easier for me.

Go out today and buy your coupons. Get ready for some great deals. As the holidays get closer, the sales will get better and better. Be ready with your coupons...

October 5, 2009

Libby's Coupon

Thanks to Wicked Cool Deals for posting this.

Libby's has a printable coupon - on the left side of the website - that will save you $0.50 off the purchase of 2 cans of vegetables.

The coupon does not have any restrictions regarding doubling, so if your store doubles - this coupon can be doubled.

I was able to print 2 coupons.

Go HERE to get yours.

Get Ready

I'm getting ready to do my shopping tonight. I bought my papers yesterday - FIVE of them. (Actually, my husband went and bought them for me. He's so sweet.)

I pulled out all the coupon fliers yesterday and sorted them into stacks.

Today I will separate the coupon fliers so that it is easier to clip the coupons. Here is how I do this.

I take a stack of coupon fliers and then sort them each by page - making sure that all the pages that are the same get stacked together.

After the coupons are all sorted into their respective stacks, I pull out my paper cutter. I generally do not use scissors to cut coupons because it takes too long. With a paper cutter, you can cut a stack of coupons all at the same time. I can cut 3 or 4 pages at a time. After my coupons are cut in their stacks, it is easy to insert them into my notebook because the stack of coupons are all the same coupon.

**It is important to look at both sides of the paper to be sure you do not destroy a coupon on the opposite side.**

If you have any questions about this method, be sure to ask?

If you have any tips to make coupon clipping faster and easier - definitely share those here.

October 1, 2009

Wal-Mart Stock Up

There are some things that are just always less expensive to buy at Wal-Mart than the grocery stores. Even though Wal-Mart does not double coupons, certain items are better purchased at this store.

Today I visited Wal-Mart and stocked up on the following items. This will prevent me from needing to send my husband out for a quick purchase at the grocery store.

Hunts Spaghetti Sauce - $0.84 per can

Crystal Light, small packs - $2.00 each (I had several coupons to save $2.00 on 2 Crystal Light products, so the price was lowered to $1.00 each.)

Hamburger Helper - $1.25 each (I had coupons to save $1.00 on 3 HH products.)

I'm now fully stocked on a few items that we use regularly. This makes cooking at home easier and means that we will be less likely to eat out just because "there's nothing to eat" in the house.